22.2.22

20.02 Tartu maraton

 48. Tartu maraton, minujaoks oli see aga 20. ehk siis täitsin saadikunormi :-)

Talv on olnud pikk ja ilus ning sõidetud on ka veidi üle 500km. Sellest klassikat natuke üle 50 km. Siia sisse läheb ka Alutaguse pool maad 22km. Kuna ilm pidi tulema 0 ringis temperatuuriga ja öösel ka mõned külmakraadid, siis oli oodata jäist rada. Võis veidi karta 2019 aasta saatust kui rada oli jääs nagu raudtee ja kiirused läksid meeletuks. Pidamismäärdeks oli ainuke lootus kliister, ostsin Vauhti KS Universal kliistri -7/+4, pidi sobima nendesse oludesse. Pidamisala sai ka üle kontrollitud ja kuna viimased korrad on ikka libisemisega mure olnud, siis kliistrit panin isegi veel lühemalt. Hommikul enne starti sain telefonikõne määrdeinfo kohta, targemad panid kliistrile ka tahke peale, külmakraadide juures pidi parem olema. Ma siiski sellest loobusin ja läksin 2 kihi kliistriga, tuub ja tahke olid aga igaks juhuks taskus. 

Start oli lainetena, eliitnaised 9.50, eliitmehed ja ülejäänud (kuni numbrini1000) 10.00 ning siis veel 10.10 ja 10.20. Minu number oli 1753, ehk siis 10.10 oli minu aeg. Üllatuseks ei olnud stardialas klassikajälgi, suuski proovisin Kunimäe tõusul ja seal pidas küll kuid sealsed olud polnud maratonirajaga võrreldavad. Võibolla oli see jälgede puudumine stardis isegi hea, sest mullatöödega staadionil on tekkinud peale starti ca 1m laskumine kus muidu oleks selga sõidetud, nüüd aga sai vabalt sahka panna. Ansomäe tõusul jäljes ei üritanudki, kuigi varem hea pidamise korral olen seda teinud. Järgnev laskumine on aga kõige hirmsam koht maratonirajal minujaoks, on ju seal mulle korra selga sõidetud nii, et hing oli kinni. Ise võin seda laskumis võtta kasvõi kinnisilmi, õhtuti sõites ei pane ma seal ju lampigi põlema aga nüüd kui rajad ees, kukutakse massiliselt. Ja olidki all juba kukkumised ning poole mäe peal viskas üks ülejärgmisel rajal sõitja end külili üle 2 raja, õnneks jõi ca 10cm puudu, et oleks ka mulle ette jäänud. See on näha siin videos 7:05 ajal. Nojah, videos on näha, et see oli pigem ahelreaktsioon mis toimus.

Siin Arvo Meeksi fotol olen ma (1753) Ansomäe laskumise tipus vasakul oma järjekorra ootel, esimesed on juba mäe tipus külje maha pannud.

Olles päris maratonirajale jõudnud, said ka rajaolud selgemaks, vihm oli teinud oma töö ja öised kraadid selle jääks muutnud. Kõige peal aga 5cm eelmisel päeval sadanud märga lund. Ehk siis raja põhi oli jää ning klassikajälje küljed märg lumi. Jää peal ei pea ükski keemia, tõusud tuli võtta käärsammuga. Laskumistel arenesid suured kiirused ja rada lagunes, märjast lumest raja servad ei pidanud ning suusad laperdasid korralikult, seega kellel nigelam tasakaal, see ka pikali käis ja kukkumisi oli palju. Mul läks siiski õnneks ja pääsesin puhtalt. Sileda maa peal oli muidugi hea paaritõugetega kühveldada, energiat kulus vähe. Hoolimata 1000 liikmelisest grupist oli ikka tihedus väga suur ja kiirused erinevad, seega tuli päris palju radade vahel hüpelda, samuti olid parempoolsed rajad eilse lumega kaetud. Sain selgeks, et just need lumised rajad on minu pääsetee laugetel tõusudel, sest seal pidas. Kahjuks on maratoni korraldusmeeskonnas aga kindel hulk kiivriga ahve, ilmselt õppimisvõimetud makaagid, kes oma saanidega olid hävitanud suures osas nii 2 vask- kui ka 2 parempoolset rada ja vahepeal ka keskel sõitnud. Pärast teleülekannet vaadates oli näha nende stiilinäide kaamerasaanide näol. Ehk peaks tegema Tartu Maratonile ettepaneku makaagid šimpansidega asendada, need on ehk pareminitreenitavad? Miks näeb rajameister palju vaeva kui need saaniahvid selle töö tulemuse nullivad enamuse sõitjate jaoks?? Pehmes saanijäljes ei libisenud ega pidanud. Seega võis arvestada 2 keskmise jäljega.

Matul pole ma kunagi eriti peatunud aga juua tahtsin küll, lootsin, et viimaste laude juures on vähem rahvast või keegi ulatab, kuid olin olnud naiivne, jäin ilma. No ringi ka ei tahtnud keerata ja järjekorda aega viitma minna sest tempo ja enesetunne olid head. Harimäe tõusu ei pannud nagu tähelegi, laskumine oli aga hea ja kiire, jälg oli seal korralik. Ühel hetkel jälle keegi ees kukkus ja siis teise jälge hüpates sain seljatagant ühe kurja hüüde, olin ilmselt ise kellegile ette läinud aga polnud valikut, hoog oli sees. 

Andes haarasin ulatatud jõujoogi, kuid kahjuks oli tops pooltäis, no piisas kah. Nüüd keerasin rajakõrvale ja proovisin tuubist kliistrit juurde panna, see ostus aga väga raskeks, sest juba selle 0 kraadi juures oli kliister nii tahke, et ei tahtnud üldse tuubist väljuda.

Vahepealsed tõusud ja pidamise puudus olid võtnud seljast ja kätest omajagu ning Kuutses tundsin esmakordselt, et ma pole enam nii värske... Seal sai ka söödud banaani, hapukurki, õunapirukat ning peale joodud jõujooki või teed mis oli jääkülm.

Peebul jälle söögipeatus ja nüüd algas minu üks lemmikutest rajaosades (lisaks Harimäe laskumistele), on ju Paluni allamäge minek. Peale TP-d on üks tõusunukk, siis laskumine ning selle järel pikk lauge sirge soopeal, seal oli mällu sööbiv vaatepilt kui kõik sõitjad oli hanereas ühes ainsas jäljes niikaugele kui näha oli. Kahjuks hakkas kätte jõudma ka lumevööndi piir ja lume paksus vähenes, laskumine palule oli juba jäine ja korralikku jälge polnud.

Palul sain jälle kahjuks jääkülma jõujoogi, millele küll sooja puljongi järgi kallasin, samuti sõin. Selg oli hakanud juba kangeks muutuma ning ees ootasid pikad lauged kus hea oleks ikka kui nati pidamist oleks. TOKO määrdeabis olnud poiss ja tüdruk olid veidi kahtleval seisukohal kas on mõtet riskida, sest järjekordne tihe lumesadu oli kohale jõudnud. Lasin siiski ca 20cm pidamist alla panna, see oli nüüd esimene kord maratonide ajaloos kui määrdeabi kasutasin rajal. Kahjuks oli tulemus 0. Metsavahel oli lund veel vähem ja rajapõhi lausjää. Kui selg väsis, siis lihtsalt astusin kõrvale ja sammusin vesises lörtsis mõned klassikasammud kuni jälle paaristõugeteks end kogusin.

Hellenurme järel oli juba hetki kus raja kõrval mets oli lumevaba ja rada jääpeal ainult aimatav, lihtsalt hoia suuski laiali minemast ja suru end hambad ristis edasi. Valus oli vaadata kuidas kõik minust mööda lähevad, olid ju ka jalad nüüdseks läbi ja pidevalt koperdasin. Siiski mingit väsimust polnud ja haamrist oli asi kaugel. 

Finišis tuli suusad kohe alt võtta, sest rohkem lund polnud, ainult pori, vesi, jää. Finiš oli ka muutunud, ära oli jäetud see s kurv läbi liivaaugu. Suusad sai suusahoidu jäetud, siis pakkide ala ja riietumistelk. See oli küll ilmselt koroona tõttu sümboolne, pool katust oli pealt puudu, ainult seinad. Muide mask oli kohustuslik nii Tehvandi staadionile sisenedes kui peale lõpetamist. Riideid vahetades keegi kommenteeris, et tegevus toimuks nagu kosmoselaevas - kõik liigutused on aegluubis :-) Üks kaaskannataja kurtis, et tal polegi kuivi riideid, sest kott polnud olnud veekindel ja vahepealsed lörtsisajud koos maas valitseva veega olid leotanud läbi tema pakikoti. Ma targutasin, et eks tarkus tuleb kogemusega ja avastasin siis, et olin oma kuiva särgi üldse koju jätnud, õnneks džemper ja jope olid kuivad ning selle ilmaga oli sellest küll. Kõik mis seljas oli, oli ka läbimärg, ühtegi kuiva kohta polnud, eriti oli sõiduajal mind häirinud, et saapad olid vett täis ja jalad lausa lirtsusid. Kuna tuult polnud, siis külm mul siiski ei hakanud kuigi suusajaki all oli ainult pika varrukaga soe pesu.

Eelmisest aastast (kui mul suusad eriti ei libisenud ja ei pidanud ka) olin olnud üle 30min kiirem aga siiski 10min aeglasem kui 2019 jäisel rajal kui 2x kukkusin. Kusjuures huvitav on, et nüüd jõudsin ma 1. TP-sse isegi mõni sekund kiiremini kui 2019 aga ülejäänud etappidel kaotasin. Samas võis olla ka nii, et 2019 võeti aega veel stardipaugust aga nüüd teist aastat stardijoone ületamisest.

15.2.22

12.02 Alutaguse maraton

 

Tavaliselt on Alutagusel ikka metsas lumega kitsas olnud, seekord probleem puudus ja seetõttu oli lausa 3 klassikajälge kogu raja ulatuses. 22km start oli tund peale pikka maad ja osalejaid oli vähem kui eelmistel etappidel. Ilusa ilma tõttu panin kaamera pähe ja sõit sai 30x kiirusega üles filmitud. Kahjuks minu hea idee kasutada kaamera veekindlat korpust sooja hoidmiseks, et aku kauem kestaks sai tagasilöögi seal tekkinud udu tõttu. Seega video kvaliteet pole just parim, eriti peale Youtuubi laadimist, originaal on parem.

Sõit ise polnud raske, ca 5C külma tegi määrimise lihtsaks ja tõesti suusad pidasid hästi, kahjuks ei saa seda öelda libisemise kohta. Sellesse on vaja veidi süveneda aga ilmselt on vaja pidamisala lühendada. Alutagusel on enamus rajast paaristõugetega läbitav, eriti lühikesel maal, seega järgmine kord peab juba probleem lahendatud olema. Võibolla isegi tuleks sinna uisusuusaga minna ja väga vähe pidamist panna. 

Lühikese maa ainuke TP asus poolel distantsil ja seal ühines rada juba tund varem startinud pika maaga kus kiiremad juba ees olid, seega liiklus läks tihedamaks. Traditsiooniliselt raja esimesed ja viimased kilomeetrid olid taaskasutuses aga hea uudisena oli seekord rajamasin vahepeal üle käinud ja lõpp kulges samuti ideaalsetes rajaoludes. On ju varasemast ajast meeles kuidas viimasel 5 kilomeetril on tulnud ilma ühegi klassikajäljeta laperdavate suuskadega sõita.
















14.2.22

09.02 Valgamaa suusasari 3

 Vahepeal 2. suusaetapp oli klassikas aga see lükkus edasi Tamsalu maratonile eelnenud reedele, seega jätsin vahele. Nüüd oli jälle vabastiil aga rada veidi erinev esimesest korrast. Nimelt oli start laskesuusastaadionile kolinud põhistaadionile ja peale starti tuli kohe üles Kunimäle keerata, jäi ära ring ümber lasketiiru. 2 ringi tegid nüüd kokku veidi lühema maa kui enne: 4,68 vs 5,3km. Seega oli ka aeg parem aga oluline on see, et oma klassi kiiremal kaotasin nüüd 4:17 eelmise korra 6:20,6 asemel. Seega kiirus on tõusnud.


11.2.22

05.02 Tamsalu maraton

Ametlikult ikka Tamsalu-Neeruti maraton, kuid mina ju sõitsin seekord poolt maad ja Neerutis ei käinud. 
Hommikul juhtus sama asi mis mõned aastad varem, auto käima ei läinud. Tookord sai kutsutud autoabi ja see remontis torujupi ja kuvalda abil starteri kiiresti ära ning sain isegi õigeks ajaks Tallinna maratoni starti. Seekord tuletasin meelde mis siis tehti ja rakendasin ise kuvaldomeetrit starterile, auto saigi remonditud ;-) Öösel oli kõvasti lund sadanud ja teed olid üsna lumised ja libedad. Ikka nii libedad, et Põltsamaal Tallinn-Tartu maanteele keerates Waze ka hoiatas libeda tee eest. Sõidujäljed olid puhtad ja ei oleks nagu osanudki kahtlustada aga isegi 4. käiguga gaasi andes hakkas veojõukontroll armatuuris vilkuma, see tõi maapeale tagasi. Väiksemad teed olid muidugi hullemad. 

Pikk maa startis 11.00, lühike maa 11.15 (Virus 11.20)

Algus ja lõpp olid ühesugused mööda "staadioni", varem vist start oli otse.

Erinevalt Virust oli siin rajameister sisse tõmmanud ka klassikajälje, see andis võimaluse neil lühikestel laskumistel veidi puhata ja mõnel tuulevaiksel sirgel ka paaristõugetega liikuda. Kuna hulk pikale maale minejaid oli rajast juba üle käinud, siis oli rada väga pehme, eriti tõusudel. Rajamasin oli küll vahetult enne starti üle käinud aga öine lumekogus miinuskraadidega ikka kinni ei jää ja vajub läbi. Lisaks sadas lund ka juurde ja lagedatel toimus see lausa tuisuna, mida olen ka varasemalt siin tunda saanud. Ilmselgelt oli see õige otsus pool maad sõita sest pikk oleks olnud üks suur kannatamine. Lagedatel oli rada juba 2 stardi vahel täis tuisanud ja oli kohti kus vähegi õige trajektoori leidsid ainult neoonoranžide triipude järgi lumel, õnneks oli keegi neid sinna lasknud aerosooliga. Kuigi enesetunne oli lõpuni hea, polnud mul sellist minekut kui Virus, vajus ju sisse ja ei libisenud seetõttu. Nii jõudsingi lõppu ühe rivi tagaotsas ning mööda neist ei saanud.
Kodutee oli aga keerulisem kui maraton ise, tuisk tugevnes ja väiksemad teed hakkasid läbimatuks muutuma. Waze tegi sama mis Viruski, et koduteeks valis teise tee ja see osutus pea läbimatuks. Nüüdki vaatasin ma korduvalt kaarti ja muutsin trajektoori. Tuisuvaalude vahel oli mõnes kohas nii vähe ruumi jäänud, et vastutulijast enam mööda ei mahtunud, kõrvale ka tõmmata ei julgenud, sest ei teadnud kust algab kraav.
Kui jõudsin Tallinn-Tartu maanteele, siis see oli kaetud paksu jääga ja kogu liiklus käis ca 70km/h. Samas oli ka see juba mulle ülejõukäiv sest kojamehed jäätusid tuisus iga paari kilomeetriga ja neid pidi kogu aeg puhastama, et üldse midagi näha.

10.2.22

29.01 Viru maraton


Teist aastat järjest võtsin ette Viru maratoni lühikese distantsi, on ju neid pikki maid juba piisavalt nühitud ja pole ka eriti huvitav 2 ringi sõita. Tavaliselt on Viru seostunud lumetormi ja burgaaga, seekord oli aga asi kardinaalselt teisiti - päike paistis ja külma oli enne starti -8C. 


Määrdeks läks suuskade alla Swix LF7 (-2 -8) ja see osutus ideaalseks valikuks. Oli väga vähe neid kes minust mööda libisesid. Suurte lumekoguste tõttu olid tõusud veidi pehmed kuid see väga ei seganud. Siledal maal aga libisesin kõigist mööda kui ainult jõudu jagus. Kui õieti mäletan, siis peale poolt maad enam keegi minust mööda ei läinudki ja minu enesetunne ainult paranes. Ringi lõpp oli muudetud eelmise aastaga võrreldes, veidi pikem ja ka raskema reljeefiga, samuti oli algus veidi muutunud. Kui 1km oli lõpuni möödusin just finišikoridorist ja kuulsin, et lõpetas lühikese maa 36. osaleja kes sai ka eriauhinna kuna oli ju 36. Viru maraton. Minul läks selle kilomeetri läbimiseks veel veidi aega ja sain 65. koha ajaga 1:37,06 mis oli 11 min parem kui eelmine aasta lühemal ja reljeefilt kergemal rajal, küll oli aga eelmise aasta rada väga pehme ja vajus läbi. Sel korral ei saanud kurta millegi üle, ehk ainult klassikajäljest tundsin puudust. Küll oleks minu koht võinud olla veidi parem kui oleksin õigeks ajaks starti jõudnud, jäin nimelt umbes minutijagu hiljaks. Virus ju parkla kaugel, omaarust tulin piisava ajavaruga ning jalutasin kõigepealt võistluskeskusse ning võtsin numbri välja, siis tagasi autosse riideid vahetama. Kui siis aga kella vaatasin, oli juba kiire. Tee oli jääs ja suusasaabastega jooksmisest ei tulnud midagi välja, seega startisingi ca 100m peale viimaseid.

Foto autor: Ain Liiva

 Esimeseks tõusuks sain viimased juba kätte aga ega seal möödumiseks ju ruumi pole, nii läkski rong minema. TEEKOND Geoape kaardil  

9.2.22

23.01 Tääksi suusarada

 Käisin proovimas Tääksi suusarada . Ei midagi erilist Tehvandilt tulnule aga kohalikele kindlasti tänuväärne ettevõtmine. Raja pikkus 1,7km ning vähemalt sel päeval oli rada korras, klassikajälg ka olemas ja hooldatud rajatraktoriga. Isegi parkla oli olemas ja väiksed viidad näitasid sõidusuunda. Rada oli tehtud mäenõlval asuvale heinamaale, kõrval oli ka kelgumägi ja osa rajast on isegi ilmselt valgustatud. Rada Geoape kaardil

8.2.22

12.01 Valgamaa suusasari

 Karupesa team hakkas jälle harrastajatele suusaetappe korraldama, esimene oli vabas stiilis. Minu vanuseklassis oli ette nähtud 5km ehk 2 ringi. Libisemine oli hea, külma üle 5C. Ja ma ei olnudki kõige aeglasem.


7.2.22

30.11 Tartu Ronimisministeerium

 Kunagi sai ronitud Flora hallis siseseinal aga Ronimisministeerium on midagi teistsugust. Julgestusköisi pole üldse, sest sein ainult ca 3m kõrgune ja põrandal paksud matid. Eri värvidega "kivikesed" millest kinni haarata tähistavad eri raskusastmetega teekondi laealla. Esimene emotsioon oli, et siin ei lähe pikalt kuni igav hakkab. Ülessaamine ei võtnud kaua aega aga kui treener tuletas meelde õige ronimistehnika, siis läks asi keerulisemaks. Nimelt lihtsalt jõuga ronides saad algul küll kiiresti üles aga väsid veel kiiremini. Igatahes oli sisukas õhtu ja lõpuks olid käed ikka päris makaronid ja ei jõudnud ennast enam kuhugi üles tirida.






4.2.22

28.11 Luunja valla autoseiklus

 Seiklusministeerium oli korraldanud Luunja vallas kontaktivaba autoseikluse. Sisuliselt valikorienteerumine ja rajale sai minna oli 19-28 novembril. Kaardi võis omale varem välja printida või ka Luunja kultuurimajast saada. 

Reede õhtul olin niikuinii Tartus ja mõtlesime Johaniga selle sõidu ära teha, autoks Peugeot Partner. Ilm oli selline lumine ja aina lumisemaks läks, kui linnast välja jõudsime, siis sai selgeks, et esiveolise autoga pimedas sõites lõpetame varem või hiljem kraavis või lumehanges. Sadas nii tihedalt, et nähtavus oli null. Loobusime ja keerasime Tartu tagasi. Pühapäeval 28.11 läksime uuele katsele, seekord Suzuki Grand Vitaraga. Kui lõpptulemuse 2. kohta vaadata, siis on kahju, et ei õnnestunud valges ja kuiva asfaldiga sõita, oleks oluliselt parem aeg tulnud. Siiski kahetseda pole midagi, lumega oli ka lahe sõita ja ega me võidupeale ei pingutanudki.


Juba ühe esimese punkti juures sai selgeks, et me pole rajal üksi, Allan oli võistlemas päris üksi ja tal tundus kiire olevat kimas meist peale punkti võtmist kohe mööda :-)
Johan jooksis enamus punkte, mina tegelesin auto ümberpööramisega


Nagu sellelt pildilt näha, polnud sahad isegi hilisel pärastlõunal veel igale poole jõudnud ja 4x4 auto oli õige valik.


RMK Tähemaa puhkekoht oli tuttav, tegin seal suvisel rattamatkal lühikese peatuse.
Lume lükkamine oli täies hoos


Postkastid olid muidugi tavapärased küsimused

Selle traktori haagisel oli suur kiri, et Jõuluvana kingimasin või miskit sellist
Külas käis pidu
Ja varsti tuli ka jõuluvana traktoriga kohale :-)
Tartu kuma
Finiš Luunjas